تبلیغات
بـــرو بچـــه های پیله - روز پرستار مبارك
 
بـــرو بچـــه های پیله
درباره وبلاگ


گاهی حرف هایی هست که فکر می کنیم مخاطبی براش وجود نداره . یا نمی دونیم مخاطب این حرفا کیا هستن؟

اینجا را انتخاب کردم تا به قول دوستان بحرفم و سکوت سنگینی که سالها بر زندگیم سایه افکنده را بشکنم .
اینجا مامنی است برای گفتن حرفایی که به خاطر مصلحت ها و همرنگی با جماعت در نهانخانه دلم پنهان کرده ام...


مدیر وبلاگ : پروانه
نویسندگان
سه شنبه 5 اسفند 1393 :: نویسنده : پروانه

" پرستار" واژه ای بود كه ما یاد گرفتیم  برای روپوش آبی های كلاه سفید بكار ببریم . پرستارهایی كه بعدها سفید پوش شدند و هركدام به نیت های مختلف برای گذران امور زندگیشون به دنیای شبانه روزی پا گذاشته بودند. بعضی هاشون مهربان و تاثیر گذار بودند و بعضی هاشون هم  بواسطه زندگی های سخت و طاقت فرسایی كه داشتند روحیه  خشن و غیر قابل تحمل بودند. عالیه خانم از اون پرستارهای مهربانی بود كه همه بچه ها دوستش داشتند. خانمی با موهای كوتاه و مدل كرنلی، شبیه عكس روی جلد بوردا ( مجله لباس و مد اون روزها) كه تو كارش خبره بود و در یك چشم بهم زدن ده تا نوزاد رو در دقایق كوتاه می شست و شیر میداد و اطلاعات زیادی در مورد بیشتر بچه ها در بدو ورود به شبانه روزی داشت. و به محض اینكه ماموركلانتری با یك نوزاد وارد شبانه روزی میشد عالیه خانم مسئول تعویض لباس نوزاد و شستشوی اون میشد و گاهی اوقات از ما برای نام گذاری نوزادها نظر می خواست. 

پری خانم همیشه مسئول اتاق شیر در بخش نوزادان بود. خانمی كه كمتر دیده میشد و با كسی كاری نداشت چون اتاق شیر جای حساس و تمیزی بود و هر كسی اجازه ورود به اونجا رو نداشت. بعضی از پرستارها ویژگی های منحصر به فردی داشتند و همه ازشون حساب می بردند. مشخصه اونا هیكل درشت و چاق ، روحیه خشن و نفوذ ناپذیر و چند ردیف النگوهای درشت طلا تا نزدیكی های آرنج دستشان بود كه با هر تكونی كه به دستشون میدادند صدای جرینگ جرینگ النگوها مایه فخر و مباهات اونا به پرستارهای زیر دست و مظلوم میشد. پرستارهای قلدری كه قبل از انقلاب بیشتر در شیرخوارگاه بودند وبرای خودشان ماجراهای عجیب و غریب و پارتی های مختلف داشتند و راه یافتن به خلوت و اكیپ و كلونی شان كار هر كسی نبود. بعضی از پرستارها كه سنشون كمتر بود محجوب تر، ترسو و بیشتر تابع جمع بودند و بعضی ها كه پیشكسوت بودند كاری به دیگرون نداشتند و سرشون تو كار خودشون بود و در بین اینها كسانی هم بودند كه خیلی مومن و معتقد بودند و به بچه ها نماز خواندن و آداب زندگی رو یاد می دادند و نقش مادر رو برای بچه های محبوبشان بازی می كردند و گاهی بچه ها رو به خانه هایشان می بردند. در زمان جنگ هم بعضی هاشون خانواده های درجه یكشون رو از دست دادند و مادر شهید و خواهر شهید شدند. 

ارتباط ما با پرستارها بد نبود. اگر چه گاهی نیاز میشد با اتحادمون تسویه حساب كوچیكی با آنها داشته باشیم. مثل شكستن در كمد خانم "ع" كه كلی از هدایای بچه ها رو اونجا پیدا می كردیم و راه ندادن خانم " آل" به خوابگاه و تعویض اجباری ایشان، مزاحم تلفنی به منزل دو تا از پرستارهایی كه زیادی احساس خوش تیپی می كردند و زیر نظر گذاشتن خانم خوش تیپ مو مشكی كه بر خلاف ظاهر شیك و با كلاسش، كنترل دستش نداشت و هر وقت به كمدی نزدیك میشد بچه ها آژیر خطر به صدا در می آوردند.

القصه...یعنی ...بعله...ما دیگه با پرستارها سرو كار نداریم. گاهی اوقات خبر بازنشستگی و فوتشان رو از بچه هایی كه در شبانه روزی هستند می شنویم و برای بعضی از آنها اشك می ریزیم و برای همه آنها از خدا طلب آمرزش می كنیم. گاهی به عنوان لیدر بچه ها در تسویه حسابها زیاده روی كردم و آبروی بعضی از آنها را بردم و این عذاب وجدان همیشگی منو آزار میده و امیدوارم آن ها من رو بواسطه اینكه خیلی جوان و خام بودم ببخشند.

در این روز خجسته از همین پیله ، من دست همه پرستارهای نازنین شبانه روزی های ایران رو می بوسم و به همه آنها خدا قوت می گویم. امیدوارم خداوند به زندگیشان بركت و رحمت واسعه عنایت بفرماید و روح تمام پرستارهایی كه مدتی با آنها زندگی كردیم مورد قرین رحمت و مغفرت الهی قرار گیرد. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 6 فروردین 1394 10:13 ق.ظ
سلام دوست عزیز نظر من خیلی مهم نیست که بتونم در مورد شما و وبلاگتون نظر بدم بنطرم به احساس نمیشه نمره داد اما خدا پشت و پناهتون و موفق باشیو همیشه شاد
ســـــــالــــ خوبی رو برات آرزو دارم
اگه خواستی میتونی به غمکده منم سر بزنی من خوشحال میشم اگر امدی حتما پست ثابتمو بخون و نظر بده
منتظرتم دوست خوبم
پروانه سلام خوش آمدی
منم سال خوشی را در پناه خداوند برایتان آرزومندم.
دوشنبه 3 فروردین 1394 11:57 ب.ظ
االسلام علیک یا سیده النساء العالمین من الاولین و الاخرین ...
+ سلام
و تسلیت شهادت حضرت فاطمه (س) ...
...
پروانه یا وجیهت عندالله اشفعی لنا عندالله
یا زهرا...
جمعه 29 اسفند 1393 06:58 ب.ظ
" آسمان غرقِ خیال است کجایی آقا ... !!؟
آخرین جمعه ی سال است کجایی آقا " ...

...
پروانه سلام و تبریک سال نو
انشاء الله در سال جدید با دوستان خدا دوست باشیم و شهامت و جرات آن را داشته باشیم با دشمنانش دشمن باشیم. سال خوبی برایت آرزومندم.
جمعه 22 اسفند 1393 03:47 ب.ظ
...
پروانه سلام نگار عزیز
ممنون از محبتت

روزهای پایانی سال گرفتاری ها زیاد میشه...مثلا الکی منتظر عیدیم
جمعه 15 اسفند 1393 08:42 ق.ظ
" هر دم به ضریح بی نشانت ای ماه
بسته ست دخیل قلبِ من با هر آه
عمری ست تپش های دلم می گوید :
یا فاطمه اشفعی لنا عندالله " ...

شهادت خانم فاطمه زهرا (س) تسلیت ...
...
پروانه شعر زیبایی است. عمری است تپش های دلم می گوید یا زهرا....یا زهرا...
ممنون نگار عزیز خیلی چسبید
چهارشنبه 13 اسفند 1393 08:49 ق.ظ
سلام و احترام
جایگاه پرستاری و مراقبت از افراد محتاج به کمک (بیماران، نوزادان، مادران باردار و ...) بسیار رفیع و عالی است. پرستاری که با نیت کمک به همنوع و همدین، مشقات مختلفی مثل بیداری در شب و تحمل اخلاق بد دیگران را به جان میخرد ارزش و رتبه‌ی بالایی نزد خداوند دارد. روز پرستار بهانه‌ای است برای قدرشناسی از این قشر زحمتکش و البته محروم و مظلوم.
پ.ن: البته من نمیتونم احساس ناخوشایند خودم رو نسبت به پرستاران بی‌حیا و لاابالی و سنگدل(با عرض معذرت) پنهان کنم و از اونها انتقاد نکنم؛ ولی فکر میکنم اینها بخش کوچکی از این صنف هستند که در هر قشری ممکن است باشند.
موفق و سلامت باشید
پروانه سلام دوست عزیز خوش آمدید
خیلی خوب پرستاری رو توصیف کردید. ممنون از حضورتان
دوشنبه 11 اسفند 1393 03:53 ب.ظ
سلام
صدفی به صدف دیگر گفت:
درد زیادی در درونم احساس می کنم
دردی سنگین که مرا عذاب می دهد
صدف دیگر با غرور گفت :
ستایش خدای آسمان ها و زمین را ، که من هیچ دردی را در خود ندارم ، خوب هستم وسلامت .
در همان لحظه خرچنگی از آن جا عبور می کرد و صحبت آن ها را شنید رو کرد به صدف از خود راضی وگفت: بله ،تو کاملا خوب و سلامتی ، اما دردی که همسایه ات را می آزاردمرواریدی بی نهایت زیباست که تو از آن بی بهره ای!

پروانه اندیشه ی زنده ات را که همچون صدفی در وجودت می درخشد می ستایم.
پروانه سلام مهمانی که حبیب خدا هستی
از بزرگواری و محبتتان ممنون هستم
چهارشنبه 6 اسفند 1393 10:29 ق.ظ
سلام...

یکی از شغل هایی که درامدش با کاری که انجام میشه تطابق نداره...همین پرستاریه...

وقتی بادم میاد شب ها و روزهایی که تو بیمارستان بودم و زحمت این پرستارها رو می دیدم و بعد وقتی از حقوقشون مطلع شدم خیلی دردم گرفت...
روزشون مبارک
پروانه سلام
خوش آمدید
این حقوق ناچیز در مقابل شغلی طاقت فرسا كه روح و روان آدم رو درگیر میكنه فقط با عشق به كارشون قابل تحمل و لذت بخش خواهد بود. یعنی بدون عشق به نوع دوستی و مهرورزی هیچ پرستاری دوام نخواهد آورد.

سه شنبه 5 اسفند 1393 10:36 ب.ظ
سلام
و تبریک میلاد ...

پروانه جان ...
خیلی ساده و روان می نویسی ...
مثل صفحات یک رمان ...

کم کم دارم محیط شبانه روزی رو تصور می کنم ...

کاش وقت داشتم آرشیو وب رو کامل بخونم ...
خدا کنه تو تعطیلات عید بتونم ... :)

...
پروانه سلام
ممنون از محبت و حمایتت.
پیشاپیش عیدت مبارك
مطالب وب چون به مناسبت های مختلف و اوضاع و شرایط روحی ام نوشته میشه یه كم پراكنده شده. از اینكه ماحصل ذهن به هم ریخته مرا مثل صفحات رمان می بینی نظر لطف و محبتت هست. امیدوارم تعطیلات پرباری داشته باشی و كلی مطلب بنویسی.
پست روز پرستارت خیلی زیبا و دلنشین بود. تبریك میگم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.